Що ми можемо зробити, аби ефективніше долати антиромські упередження

06.01.2025

Тривалі порушення прав людини по всій Європі, об’єктом яких є роми, йдуть всупереч усім іншим зусиллям, котрих докладають задля полегшення доступу ромів до освіти, охорони здоров’я та зайнятості. Це також перешкоджає ромам повною мірою залучатися до суспільного життя.

Dипадки примусового виселення з помешкань та інші порушення, наприклад, сегрегація в школах, оселях і пологових будинках, профілювання поліцією за етнічними ознаками та неправомірне розлучення дітей з їхніми родинами, — все це прояви тих численних форм, яких вкорінені антиромські упередження можуть набувати по всій Європі. Низка європейських інституцій, зокрема Рада Європи та Європейська комісія, визнавали, що недостатність зусиль у боротьбі з антиромськими упередженнями становить перешкоду на шляху до соціальної інтеграції ромів.

Комісія Ради Європи проти расизму та нетерпимості (ЄКРН) визначає антиромські упередження як такі, що є «особливою формою расизму, ідеологією, що ґрунтується на расовій перевазі, а також формою дегуманізації та інституціонального расизму, підживлюваною історичною дискримінацією, яка виражається, зокрема, у насильстві, мові ворожнечі, експлуатації, осуді та в найбільш кричущих проявах дискримінації».

Попри всю свою актуальність, антиромські упередження не є новим явищем, вони глибоко вкоренилися протягом століть нерівноправності й насильства щодо ромів по всьому континенту, кульмінацією чого став Голокост ромів під час Другої світової війни.

Після початку російського вторгнення в Україну у 2022 році тисячі українців різного етнічного походження стали на захист своєї країни та родини. Не стали винятком і роми, попри те що, з одного боку, роми часто сприймалися як маргінали в Україні, а іноді ставали жертвами переслідувань праворадикальниих груп, а з іншого боку – військова служба у циганській традиційній системі цінностей не лише є непрестижною, а сприймається як щось абсолютно чужорідне. Проте з перших днів війни багато ромів відзначилися небайдужістю та героїзмом. Однією з найпомітніших новин на початку російського вторгнення стала інформація про викрадення циганами з селища Любимівка російського танку. Також неочікувано багато ромів стали волонтерами, а деякі вступили в ряди української армії. Загальна кількість ромів на фронті на сьогодні не відома, але за даними ромського жіночого фонду «Чіріклі» у складі ЗСУ зараз воює більше за тисячу ромів-добровольців

Що ми можемо зробити, аби ефективніше долати антиромські упередження?

По-перше, найважливішим є визнання того факту, що антиромські упередження – це головна перешкода на шляху до поліпшення становища ромів у сфері прав людини. Антиромські упередження потрібно долати значно енергійніше, а для цього влада на найвищому рівні має продемонструвати наявність потрібної політичної волі та рішучості.

Щоби подолати антиромські упередження, політичні принципи й програми, покликані поліпшити становище ромів як на національному, так і європейському рівнях, мають ставити на перший план антидискримінаційні заходи. Органи влади паралельно мають без жодних винятків надавати пріоритет в політичних принципах, спрямованих на суспільство в цілому, заходам із боротьби з антиромськими упередженнями.

Поділитися: